Οι βαθμολογίες και το πρόγραμμα στη συνέχεια για Ολυμπιακό-ΠΑΟΚ

Πρώτη ήττα μετά από 9 αγώνες στην Ευρώπη απόψε για τον Ολυμπιακό που ηττήθηκε στη Γερμανία από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης με σκορ 3-1.

Προηγήθηκε η Άιντραχτ με πέναλτι του Μπορέ στο 26', ισοφάρισαν οι Ερυθρόλευκοι με πέναλτι του Ελ Αραμπί στο 30'. Πήραν ξανά προβάδισμα οι Γερμανοί στις καθυστέρησεις του ημιχρόνου με τον Αλ. Τουρέ και το 3-1 σημείωσε ο Καμαντά στο 59'.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με σκορ 2-1 στη Δανία την Κοπεγχάγη που αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Γκράμπαρα μόλις στο 9ο λεπτό. Σκόρερς του Δικεφάλου ο Σίντκλεϊ (19') και ο Ζίβκοβιτς (38'), ενώ το γκολ των Δανών πέτυχε ο Μπιέλ στο 80'.

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

Η Άιντραχτ πέρασε πρώτη με 7 βαθμούς στον 4ο όμιλο του Europa League αφήνοντας δεύτερο τον Ολυμπιακό με 6, αλλά οι Ερυθρόλευκοι υποδέχονται τους Γερμανούς την επόμενη αγωνιστική και μπορεί να περάσουν ξανά στην κορυφή.

Ο ΠΑΟΚ πέρασε πρώτος με 7 βαθμούς στον 6ο όμιλο του Europa Conference League αφήνοντας δεύτερη την Κοπεγχάγη με 6.

• Στο Europa League, ο πρώτος του ομίλου προκρίνεται απευθείας στη φάση των «16», ενώ ο δεύτερος δίνει μπαράζ με έναν 3ο ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ για ένα εισιτήριο στους «16» του Europa League. Ο 3ος του ομίλου δίνει μπαράζ με έναν 2ο ομίλου του Conference League για ένα εισιτήριο στους «16» του Conference League.
  • Στο Conference League, ο πρώτος του ομίλου προκρίνεται απευθείας στη φάση των «16» ενώ ο 2ος δίνει μπαράζ με έναν 3ο ομίλου του Europa League για ένα εισιτήριο στους «16» του Conference League.

ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΕΣΟΔΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

Με τις νίκες επί Αντβέρπ και Φενέρμπαχτσε , ο Ολυμπιακός έχει εξασφαλίσει 1.260.000 ευρώ, πέραν των 9-10 εκατομμυρίων ευρώ που θα λάβει για τη συμμετοχή του στους ομίλους της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ από τη σημερινή του νίκη επί της Κοπεγχάγης εξασφάλισε 500.000 ευρώ φτάνοντας τα 1.155.000 ευρώ έσοδα βαθμολογικής συγκομιδής, που προστίθενται στα 5-6 εκατομμύρια ευρώ από τη συμμετοχή του στους ομίλους της διοργάνωσης.