Θρίαμβος Ολυμπιακού στην επανάληψη του αγώνα στο γυναικείο μπάσκετ!

Ο πρώτος τελικός του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ γυναικών ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό έγινε ξανά σήμερα κατόπιν αποφάσεων των επιτροπών της Ε.Ο.Κ. όμως και πάλι δεν είχε αίσιο τέλος για τον Παναθηναϊκό, καθώς οι Ερυθρόλευκες επικράτησαν εμφατικά στην αίθουσα 5 του Σ.Ε.Φ. με σκορ 73-58 (σκορ ημιχρόνου: 39-23) και πλέον χρειάζονται μία νίκη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Κορυφαία από πλευράς Ολυμπιακού ήταν η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου με 28 πόντους (είχε σημειώσει 21 πόντους από το 1ο ημίχρονο).

Ο δεύτερος τελικός θα διεξαχθεί το Σάββατο στις 18:00 στην έδρα του Παναθηναϊκού, στο κλειστό "Παύλος Γιαννακόπουλος".

Η πρωταθλήτρια ομάδα θα αναδειχθεί στις 3 νίκες. Λαμβάνονται υπόψη οι αγώνες της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος (σκορ 1-1) και σήμερα ο Ολυμπιακός νίκησε στον 1ο τελικό κάνοντας το 2-1. Αν ο Παναθηναϊκός νικήσει στον δεύτερο τελικό, θα ακολουθήσει τρίτος και τελευταίος τελικός στην αίθουσα 5 του Σ.Ε.Φ. καθώς ο Ολυμπιακός έχει πλεονέκτημα έδρας.

Θυμίζουμε ότι ο Ολυμπιακός μετράει 5 συνεχόμενα πρωταθλήματα στο μπάσκετ γυναικών τα οποία μάλιστα ήταν αήττητα και τα πέντε!